شارژ اولیه | NSH Company | فروش انواع باتری و شارژر موبایل توسط کمپانی NSH | NSH-Company.com

خیلی از افراد تصور دارند که بعد از خرید یک گوشی جدید باید حتما آن را برای مدت زمان طولانی(6 تا 8 ساعت) به شارژ بزنند و بهتر است تا قبل از انجام این کار از گوشی استفاده نکنند. اما آیا این باور صحیح است؟

گوشی‌های هوشمند جدید از باتری‌های لیتیوم‌یونی استفاده می‌کنند و زمانی‌که آن‌ها را از جعبه بیرون می‌آورید، معمولا تا نیمه شارژ هستند (این امر به منظور تست باتری از جانب کارخانه است)، شارژ کامل آن‌ها حدودا ۲ ساعت زمان می برد و نیازی به شارژ اولیه ندارند.

             این سوال را در بخش سوالات متداول به طور کوتاه پاسخ داده ایم اما با این حال لازم است به طور کامل این سوال را پاسخ دهیم.

 برخی از فروشندگان همچنان اصرار دارند که باتری موبایل قبل از مصرف، ۸ ساعت شارژ شود، احتمالا به این خاطر است که وقتی دستگاه را برای اولین‌بار روشن می‌کنید، درصد شارژی که نمایش داده می‌شود، خیلی دقیق نیست اگر میزان شارژ کم‌تر از آنی باشد که انتظار دارید و شروع به نصب برنامه کنید، ممکن است در حین نصب، شارژ دستگاه تمام شده و خاموش شود، برای پرهیز از این اتفاق، تولیدکننده از شما می‌خواهد که قبل از شروع کار با گوشی، اول دستگاه را کامل شارژ کنید تا برای بار اولِ استفاده از محصول شرکت، بهترین تجربه‌ی ممکن را داشته باشید.

در واقع  این توصیه ریشه در باتری‌های قدیمی نیکاد دارد که در آن‌ها از نیکل اکسی هیدروکسید برای الکترود مثبت و از کادمیم برای الکترود منفی استفاده می‌شد،  در بین سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، هر عیبی که در باتری پیش می‌آمد معمولا گردن حافظه‌ی چرخه‌ای می‌افتاد؛ یعنی باتری در یادش می‌ماند که چه میزان انرژی در تخلیه شارژ قبلی استفاده شده و اجازه‌ی تخلیه بیشتر از این مقدار را در چرخه‌های بعدی نمی‌داد، زمانی هم که مصرف باتری از این مقدار بیشتر می‌شد، ولتاژ به ‌طور ناگهانی می‌افتاد انگار که می‌خواست به این اضافه‌کاری اعتراض کند. پیشرفت‌هایی که از آن زمان در صنعت باتری‌سازی اتفاق افتاده، عملا این پدیده‌ی «حافظه‌ی چرخه‌ای» را از بین برده است.

پس دفعه‌ی بعدی که گوشی موبایل جدیدتان را از جعبه بیرون آوردید و از شدت هیجان یادتان رفت که اول آن را به‌طور کامل شارژ کنید، اصلا نگران نباشید. هیچ اتفاقی برای باتری لیتیوم گوشی هوشمند شما نخواهد افتاد.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم  با بیان ساده یکی از دغدغه های شما را برطرف کنیم و بدانید در هنگام خرید موبایل جدید چرا باید آن را به شارز بزنید، امیدوار هستیم این مقاله که توسط کمپانی NSH نوشته شد است برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *