تصویر انواع باتری موبایل برای مقاله در کمپانی NSH
تصویر انواع باتری موبایل برای مقاله در کمپانی NSH

انواع باتری موبایل

انواع باتری موبایل

زمانی استفاده از تلفن همراه فقط به منظور برقراری تماس بود، اما با ورود اسمارت فون ها به بازار، حداقل انتظار از یک تلفن همراه، تماس گرفتن و یا پیام فرستادن است.

اسمارت فون ها برای تامیین انرژی مصرفی خود از باتری ها استفاده می کنند تا انرژی لازم را بدون اتصال به برق بدست بیاورند.

نحوه عملکرد باتری

وظیفه باتری ها تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی و ذخیره ی انرژی تولید شده است.

باتری ها با داشتن ماده ای به نام الکترولیت (یون‌های مثبت و منفی) سلول‌های داخلی آن به یکدیگر وصل می‌شوند و با اتصال باتری به یک مصرف کننده، یون‌های منفی به جریان افتاده و یون‌های مثبت را خنثی می‌کنند. با گذشت زمان یون‌های مثبت بیشتری خنثی شده و به تدریج انرژی باتری کم می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده باتری موبایل

تمامی باتری ها از یک آند و کاتد و همچنین الکترودهایی که وجود آنها برای انتقال یون های مثبت لازم می باشد، تشکیل شده اند.

۱. آند (قطب منفی)

۲. کاتد (قطب مثبت)

۳. الکترولیت (که بین آند و کاتد قرار میگیرد)

انواع باتری موبایل از نظر ظاهر

بارز ترین تفاوت باتری های موبایل، تفاوت ظاهری آنها است که به سادگی می توانید تشخیص دهید هر کدام از آنها مهندسی و ساخت خاص شرکت خود را دارند و از لحاظ اندازه و طراحی یکسان نیستند.

انواع باتری از نظر ظرفیت

ابتدا باید بدانید واحد اندازه گیری ظرفیت باتری میلی آمپر بر ساعت (MAH) است، مقدار میلی آمپر بر ساعت مشخص می کند که یک باتری برای چند ساعت انرژی را برای یک  اسمارت فون با میزان فعالیت مشخص  نگه میدارد.

در واقع هر چه مقدار میلی آمپر بر ساعت بیشتر باشد یعنی باتری ظرفیت بیشتری دارد و قابلیت نگهداری انرژی در زمان طولانی تری را  هم دارد.

انواع باتری موبایل از نظر ساختار

بعد از منسوخ شدن باتری های نیکل کادیومی (Nickle cadmium) شاهد ورود باتری های لیتیوم یونی(Lithium Ion) و سپس باتری های لیتیوم پلیمری  (Lithium Polymer) به بازار بودیم که به ترتیب هر کدام عملکرد بهتر و بهینه تری را داشته اند.

طول عمر باتری ها

هر باتری یک طول عمر مشخصی دارد، اما نحوه ی نگهداری ما از باتری ها نیز بی تاثبر نیست، عواملی مانند نحوه ی شارژ، دمای نگهداری و میزان مصرف و … در طول عمرمفید باتری موثر است.

بهترین باتری برای گوشی موبایل کدام است؟

اصلی ترین پارامتر های انتخاب یک باتری مناسب شامل: بیشترین ظرفیت، بهترین کیفیت، گارانتی، وزن و طراحی باطری و میزان قیمت به نسبت کیفیت است.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم  با بیان ساده  و به طور خلاصه شما را با مطالب کلی و مفاهیم اصلی انواع باتری های مورد استفاده در گوشی های هوشمند آشنا کنیم .
امیدوار هستیم این مقاله که توسط کمپانی NSH نوشته شد برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *